Z jakich dotacji może obecnie skorzystać Twoja firma? Co nowego w świecie dotacji? Sprawdź najnowsze informacje i zobacz, w jakich konkursach można wziąć udział!

W dzisiejszym wydaniu biuletynu przygotowaliśmy zestawienie kluczowych konkursów, dla których nabory są już otwarte lub rozpoczną się za chwilę oraz kilka nowych informacji, które pojawiły się w ostatnim czasie.

Najnowsze informacje dotyczące dofinansowań:

STEP

Na horyzoncie pojawiła się nowa szansa na pozyskanie środków na inwestycje w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki w obszarze cyfryzacji. Wiąże się to z uwzględnieniem inicjatywy Komisji Europejskiej dot. STEP.

Niesie to za sobą sporą zmianę dla firm, ponieważ przedsiębiorstwa będą mogły w zdecydowanie większym zakresie otrzymać wsparcie finansowe na inwestycje i to bez konieczności realizacji dodatkowych wymogów, np. prac badawczo-rozwojowych. które były często obligatoryjną częścią konkursów.

STEP to unijna inicjatywa pod nazwą Platforma na rzecz Technologii Strategicznych dla Europy. Powołana w lutym 2024 r. przez KE celem wspierania rozwoju i wytwarzania technologii krytycznych w 3 sektorach:

technologie czyste i zasobooszczędne,technologie cyfrowe oraz deep tech,biotechnologia.

Planowane jest utworzenie odrębnego Priorytetu 5., który koncentrować się będzie na przyspieszeniu rozwoju m.in. w technologiach cyfrowych, a ramach nich głównym tematem będą np.: mikroelektronika, chmury obliczeniowe, sztuczna inteligencja, 5G, robotyka, cyberbezpieczeństwo i wirtualna rzeczywistość.

Wprowadzenie odrębnego priorytetu umożliwi:

- skupienie na kluczowych branżach, co daje możliwość odpowiedzi na postulaty przedsiębiorców i instytucji publicznych dot. przygotowania naborów tematycznych i mocniejszego skoncentrowania wsparcia,

- wyższą intensywność wsparcia dla projektów inwestycyjnych,

- finansowanie projektów produkcyjnych dużych przedsiębiorstw bez ograniczeń związanych z wymogiem realizacji prac B+R w ramach projektu, czy współpracy z MŚP.

Już teraz warto zastanowić się nad planami inwestycyjnymi w ww. obszarach.

Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej.

Zbliża się również moment uruchomienia przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nowego programu skierowanego do przedsiębiorstw - Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej.

Beneficjenci

Przedsiębiorcy.

Na co?

Na budowę magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2 MW i pojemności nie mniejszej niż 4 MWh.

Kiedy?

Program jest już na etapie ostatnich przygotowań. Planowane uruchomienie naboru przewidziane jest na grudzień 2024 roku.

Koszty, które będzie można dofinansować to:

koszt budowy magazynu,koszt budowy przyłącza do sieci,koszt infrastruktury towarzyszącej,koszty związane z konfiguracją i adaptacją magazynu.

Kluczowe informacje:

Dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji: 45% dla dużych firm, 55% dla średnich i 65% dla małych.Budżet programu wyniesie 4 mld PLN.Pożyczka preferencyjna umożliwi sfinansowanie pozostałych kosztów (do 100% wartości projektu).Inwestycje będą realizowane w latach 2024-28.Preferowane będą przedsięwzięcia posiadające niezbędne do realizacji projektu pozwolenia oraz decyzje administracyjne.

Czym ten program różni się od innych?

Dofinansowywany magazyn nie musi być wykorzystywany na potrzeby własne firmy oraz nie występuje obowiązek zasilania go z odnawialnych źródeł energii. Warunkiem jest jednak podłączenie go do sieci elektroenergetycznej.

Aktualne konkursy:

Kredyt Ekologiczny

Program

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki

Beneficjenci

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz firmy small mid-caps oraz mid-caps.

Na co?

Wsparcie przedsiębiorstw w transformacji zwiększającej ich efektywność energetyczną poprzez:

termomodernizację posiadanych budynków,modernizację istniejącej infrastruktury (modernizację posiadanychmaszyn/urządzeń lub wymianę starych na nowe, mniej energochłonne),inwestycje w Odnawialne Źródła Energii oraz magazyny energii.

Kiedy?

17 października 2024 r. - 31 stycznia 2025 r.

Jakie koszty można sfinansować?

Zakup środków trwałych, w tym nabycie, montaż i uruchomienie maszyn i urządzeń.Koszty materiałów i robót budowalnych niezbędnych do realizacji inwestycji ekologicznej.Zakup wartości niematerialnych i prawnych, w formie patentów, licencji, know-how, a także innych praw własności intelektualnej.Instalacje OZE.Koszty usług doradczych oraz audytu energetycznego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i audytu efektywności energetycznej.

Minimalna wartość projektu:

2 mln PLN

Maksymalna wartość projektu:

50 mln EUR

Wysokość wsparcia:

1. Odnawialne Źródła Energii: od 45% do 65%.

2. Wydatki związane z efektywnością energetyczną: od 20% do 80%

3. Koszty usług doradczych: 50%.

Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu

Program

Fundusz Modernizacyjny

Beneficjenci

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Na co?

Inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy energii elektrycznej i cieplnej/chłodu zainstalowanej, nie mniejszej niż 0,5 MW, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji wraz z magazynem energii i podłączeniem ich do sieci przesyłowej, w których do produkcji energii wykorzystuje się:

ciepło odpadowe,energię ze źródeł odnawialnych,paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór.

Kiedy?

22 kwietnia 2024 r. – 19 grudnia 2025 r.

Jakie koszty można sfinansować?

Koszty prac budowlanych.Zakup maszyn i urządzeń.Koszty związane z przygotowaniem inwestycji.Koszty związane z zarządzaniem inwestycją.Koszty nabycia nieruchomości.Koszty związane z wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Poziom dofinansowania

Kwota alokacji dla dofinansowania w formie pożyczki – do 2 000 000 PLN.

Kwota alokacji dla dofinansowania w formie dotacji – do 1 468 000 PLN.

Wysokość wsparcia:

mikro i małe przedsiębiorstwa: 65%,średnie przedsiębiorstwa: 55%,duże przedsiębiorstwa: 45%.

Pozostała część, do 100% wartości inwestycji, finansowana jest pożyczką (preferencyjną: WIBOR 3M bez dodatkowej marży lub na warunkach rynkowych).

1.3 Gospodarka o obiegu zamkniętym (model GOZ), Polska Wschodnia

Program

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

Beneficjenci

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z Polski Wschodniej:

województwo lubelskie,województwo podlaskie,województwo podkarpackie,województwo świętokrzyskie,województwo warmińsko-mazurskie,część województwa mazowieckiego (bez Warszawy i 9-ciu otaczających ją powiatów).

Na co?

Wsparcie w realizacji kompleksowych projektów na rzecz wdrożenia modelu biznesowego GOZ-transformacji. Budowę i rozbudowę zakładów produkcyjnych, w tym zakup maszyn, urządzeń oraz instalacji OZE zgodnych z opracowaną analizą GOZ.

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym (GOZ) to model biznesowy który minimalizuje zużycie surowców oraz powstawanie odpadów. Jej celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poziomu wykorzystania energii. Tworzy ona zamknięte pętle procesów, w których powstające odpady traktowane są jako surowce w kolejnych fazach produkcji.

Kiedy?

20 września 2024 r. – 21 listopada 2024 r.

Jakie koszty można sfinansować?

Zakup nieruchomości, zabudowanych i niezabudowanych.Koszt prac budowlanych.Zakup środków trwałych, w tym nabycie, montaż i uruchomienie maszyn i urządzeń.Zakup i instalacja OZE.Zakup wartości niematerialnych i prawnych, w tym: licencji, patentów, oprogramowania, itp.

Poziom dofinansowania

Na wydatki w środki trwałe – poziom zgodny z mapą pomocy regionalnej:

mikro i małe przedsiębiorstwa:70%,średnie przedsiębiorstwa:60%.

Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu: 5 000 000 PLN.

OZE dla ciepłownictwa

Program

Benefincjenci

Mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania ciepła lub wytwarzania w skojarzeniu ciepła i energii elektrycznej.

Na co?

Inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy źródeł o łącznej mocy zainstalowanej co najmniej 2 MWt (minimalna moc budowanych/rozbudowywanych źródeł OZE nie może być mniejsza niż 2 MWt), w których do produkcji energii cieplnej wykorzystuje się energia ze źródeł odnawialnych ograniczonych do:

pomp ciepła,kolektorów słonecznych,geotermii.

Kiedy?

16 kwietnia 2024 r. – 17 grudnia 2025 r.

Jakie koszty można sfinansować?

Koszty prac budowlanych.Zakup maszyn i urządzeń.Koszty związane z przygotowaniem inwestycji.Koszty związane z zarządzaniem inwestycją.Koszty nabycia nieruchomości.Koszty związane z wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Poziom dofinansowania

Kwota alokacji dla dofinansowania w formie pożyczki – do 570 000 tys. PLN.

Kwota alokacji dla dofinansowania w formie dotacji – do 1 430 000 tys. PLN.

Wysokość wsparcia:

mikro i małe przedsiębiorstwa: 65%,średnie przedsiębiorstwa: 55%,duże przedsiębiorstwa: 45%.

Pozostała część, do 70% wartości inwestycji, finansowana jest pożyczką (preferencyjną - WIBOR 3M bez dodatkowej marży lub na warunkach rynkowych.

Jeżeli chcesz skorzystać z dotacji - skontaktuj się z nami!

📞 (+48) 61 661 21 79

✉️ biuro@strategor.pl

Nasi Partnerzy