Kogeneracja

Kogeneracja pozwala na wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej podczas tego samego procesu technologicznego. W porównaniu do osobnej realizacji tych procesów, dzięki zastosowaniu kogeneracji można osiągnąć zdecydowanie wyższą sprawność energetyczną i zmniejszyć zużycie paliwa. To inwestycja, dzięki której firma może stać się bardziej efektywna energetycznie, jednocześnie przyczyniając się do ochrony naszej planety. Pozwala również na redukcję kosztów operacyjnych, co umożliwia ich optymalizację.

Znajduje zastosowanie w wielu sektorach współczesnego rynku. Systemy kogeneracyjne z powodzeniem stosuje się m.in. w zakładach produkcyjnych o różnym profilu działalności, gazownictwie czy przedsiębiorstwach energetyki cieplnej. Kogeneracja jest procesem technologicznym, który znacząco wpływa na poprawę efektywności energetycznej danego przedsiębiorstwa.

Inwestycja w ten proces to doskonałe rozwiązanie dla zakładów przemysłowych, które chcą ograniczyć wydatki na energię oraz zminimalizować swój ślad węglowy.

Przyszłość energetyki

Kogeneracja odgrywa kluczową rolę w przyszłości energetyki. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i nacisku na zrównoważony rozwój, staje się coraz bardziej popularna i pożądana. Zamiast marnować ciepło wytworzone podczas produkcji energii elektrycznej, kogeneracja wykorzystuje je do ogrzewania lub chłodzenia.

Szacuje się, że straty energii w procesie konwencjonalnym mogą wynosić około 60%, podczas gdy kogeneracja pozwala uniknąć tych strat, a efektywność energetyczna takiego rozwiązania sięga nawet 90%.

Dodatkowo, jest to proces przyjazny dla środowiska i działający zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, ponieważ kogeneracja emituje mniej dwutlenku węgla w porównaniu do tradycyjnych metod produkcji energii. Inwestycja w kogenerację to nie tylko sposób na wygenerowanie oszczędności w swojej firmie, czy ochronę środowiska, ale także duży krok w stronę przyszłości. Odgrywa również kluczową rolę w poprawie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.

Główne korzyści płynące z zastosowania kogeneracji:

oszczędność kosztów,niepodległość energetyczna,mniejsza emisyjność i korzyści środowiskowe,jakość i bezpieczeństwo w dostawie energii,większa efektywność energetyczna,redukcja kosztów związanych z transportem i dystrybucją energii,działanie na rzecz energii odnawialnej.

Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej oraz koniecznością sprostania normom środowiskowym dotyczącym emisji CO2, przedsiębiorcy coraz aktywniej poszukują oszczędności, ale także rozwiązań sprzyjających środowisku. Kogeneracja, dzięki swojej efektywności i korzyściom środowiskowym, może stać się jednym z kluczowych rozwiązań w tym zakresie.

Obecnie firmy, które chcą zainwestować w kogenerację mogą uzyskać dotację w ramach konkursu organizowanego przez NFOŚiGW - Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu. Jego głównym celem promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji dla przemysłu.

Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu - kryteria, zasady

Beneficjentami konkursu są przedsiębiorcy. Wnioski można składać do 19 grudnia 2025 r. lub do wyczerpania środków. Żeby otrzymać dofinansowanie, konieczne jest posiadanie prawa do dysponowania nieruchomością, na której zlokalizowany będzie projekt. Nie jest jednak wymagane posiadanie decyzji środowiskowej, projektu budowlanego czy pozwolenia na budowę, co pozwala na bardziej przystępne wnioskowanie o dotację.

Typy projektów kwalifikujących się do wsparcia i beneficjenci:

1. Budowa lub/i przebudowa jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW

Do dofinansowania kwalifikują się instalacje, z których nie więcej niż 30% ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce kogeneracji zostanie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej.

Beneficjenci: przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii, o zainstalowanej mocy cieplnej i/lub elektrycznej źródeł energii nie mniejszej niż 50 MW.

2. Budowa lub/i przebudowa jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 0,5 MW

Do dofinansowania kwalifikują się instalacje, z których nie więcej niż 50% ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce kogeneracji zostanie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej.

Beneficjenci: wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą.

Wspierane instalacje muszą pracować w warunkach wysokosprawnej kogeneracji, w których do produkcji energii wykorzystuje się:

ciepło odpadowe,energię ze źródeł odnawialnych,paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór.

Elementem uzupełniającym planowane inwestycje może być:

przyłącze do sieci należące do beneficjenta projektu (wytwórcy energii),magazyn energii – pod warunkiem zintegrowania go z jednostką wytwórczą, która będzie wspierana w ramach projektu.

Poziom dofinansowania:

▪ 65% - dla mikro i małych firm,

▪ 55% - dla firm średnich,

▪ 45% - dla dużych przedsiębiorstw.

Pozostała część, do 100% wartości inwestycji, finansowana jest pożyczką

(preferencyjną - WIBOR 3M bez dodatkowej marży lub na warunkach

rynkowych.

Kwota alokacji dla dofinansowania w formie pożyczki – do 2 000 000 tys. zł.

Kwota alokacji dla dofinansowania w formie dotacji – do 1 468 000 tys. zł.

Dzięki swoim zaletom, kogeneracja ma potencjał stania się jedną z kluczowych technologii przyszłości w przemyśle energetycznym, dlatego warto już teraz zainteresować się inwestycją w obszar o tak dużym potencjale!

Jeżeli widzisz potencjał dla swojej firmy na skorzystanie z dofinansowania, skontaktuj się z nami, aby omówić udział w konkursie! 

📞 (+48) 61 661 21 79

✉️ biuro@strategor.pl

Nasi Partnerzy