Już wkrótce przedsiębiorcy będą mieli szansę zrealizować ze wsparciem finansowym inwestycje na rzecz szerokorozumianej efektywności energetycznej, związane z energooszczędnością, w tym termomodernizacją budynków, a także zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne, tj. wymiana urządzeń, instalacji lub linii technologicznych na bardziej efektywne energetycznie.

Finansowanie przekazywane będzie w ramach premii ekologicznej – jest to dofinansowanie stanowiące refundację części kapitałowej kredytu ekologicznego przeznaczonego na pokrycie kosztów kwalifikowanych, poniesionych przez beneficjenta na realizację inwestycji zwiększających efektywność energetyczną.

Kredyt Ekologiczny to inicjatywa skierowana do przedsiębiorstw, które chcą inwestować w ekologiczne rozwiązania i przyczyniać się do transformacji energetycznej. Konkurs prowadzony jest już trzeci raz przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027 i oferuje możliwość uzyskania dofinansowania, która może pokryć nawet do 80% kosztów kwalifikowanych projektu.

Kiedy rusza nabór wniosków?

Nabór wniosków w ramach trzeciej edycji konkursu Kredyt Ekologiczny, rozpocznie się 17 października 2024 r. i potrwa do 31 stycznia 2025 r. Alokacja środków wynosi 660 mln PLN.

Kim są beneficjenci konkursu?

Kredyt Ekologiczny jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw (z wyłączeniem mikroprzedsiębiorstw) oraz firm o średniej kapitalizacji (Small Mid-Cap oraz Mid-Cap), które zatrudniają do 3 tys. pracowników.

Jakie inwestycje można sfinansować dzięki KE?

Modernizację lub wymianę maszyn i linii technologicznych na bardziej energooszczędne. Termomodernizację budynków. Modernizację źródeł energii lub wymianę na systemy OZE. Modernizację wewnętrznych linii ciepłowniczych. Modernizację oświetlenia. Modernizację systemów wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia. Implementację systemów sterowania mających na celu obniżenie zużycia energii.

Kluczowe kryteria oceny

Kluczowym elementem konkursu jest przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej, który pozwoli zdefiniować w ramach planowanej inwestycji deficyty w obszarze gospodarowania energią. Taki raport ma wskazać również, jakie działania zniwelują te deficyty i zwiększą efektywność energetyczną przedsiębiorstwa. Dokument audytu jest obligatoryjnym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie.

Kolejnym istotnym elementem jest promesa kredytowa (ważna przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy) wydawana na podstawie pozytywnej oceny zdolności kredytowej przed złożeniem wniosku o dofinansowanie lub warunkowa umowa kredytu ekologicznego zawarta przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. To kolejny, obligatoryjny załącznik do wniosku o dofinansowanie, który potwierdza zdolność kredytową na potrzeby inwestycji ekologicznej.

Obowiązkowe jest także uzyskanie efektu ekologicznego, tj. wykazanie oszczędności energii pierwotnej na poziomie min. 30% w odniesieniu do obszaru podlegającego zakresowi projektu. Inwestycje na rzecz szerokorozumianej efektywności energetycznej mają na celu ograniczenie bieżącego zużycia energii poprzez zmodernizowanie posiadanej infrastruktury lub wiążą się ze zmianą źródeł wykorzystywanej energii.

Poziomy dofinansowania

BGK udziela dofinansowania w formie premii ekologicznej, która po zrealizowaniu inwestycji przeznaczana jest na częściową spłatę kredytu udzielonego przez bank kredytujący. Premia ekologiczna może wynosić do 80% kosztów kwalifikowanych projektu.

1. Odnawialne Źródła Energii: od 45% do 65%.

2. Wydatki związane z efektywnością energetyczną: od 20% do 80%

3. Koszty usług doradczych: 50%.

Minimalna wartość projektu:

2 mln PLN

Maksymalna wartość projektu:

równowartość 50 mln EUR

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?

Udział w konkursie Kredyt Ekologiczny to nie tylko szansa na uzyskanie dofinansowania, ale również możliwość znaczącego obniżenia kosztów działalności poprzez inwestycje w nowoczesne, energooszczędne technologie.

Przykład:

Firma zajmująca się produkcją może zmodernizować swoje linie technologiczne, co pozwoli na zmniejszenie zużycia energii i obniżenie kosztów operacyjnych. Dodatkowo, inwestycje w OZE mogą przyczynić się do uniezależnienia się od rosnących cen energii.

Kredyt Ekologiczny to doskonała okazja dla firm, które chcą inwestować w zrównoważony rozwój. Dzięki temu programowi, przedsiębiorstwa mogą nie tylko uzyskać wsparcie finansowe, ale również przyczynić się do ochrony środowiska i poprawy efektywności energetycznej swojej działalności.

Jeżeli chcesz skorzystać z dotacji - skontaktuj się z nami!

📞 (+48) 61 661 21 79

✉️ biuro@strategor.pl

Nasi Partnerzy